Kurpnieku ogas – aveņu audzētāju pieredzes stāsts
- Ieva Kalniņa, Sarmīte Strautiņa Dārzkopības institūts
Pirms iepazinos ar Andri Empeli, jau biju dzirdējusi, ka viņš ir kaislīgs autobraucējs un mašīnu pazinējs, kam patīk un padodas izdomāt visādus tehniskus risinājumus darbu efektīvākai izpildei. Kā izrādījās, tādi izaicinājumi ir arī aveņu audzēšanai segumos. Lai gan nepieciešami vairāku cilvēku resursi, kad jāuzvelk vai jānoņem tuneļiem plēve, pēc pirmajiem audzēšanas gadiem, kad palīgi ņemti, saimnieks ir atradis risinājumu, kā uzlikt tuneļa plēvi paša spēkiem. Ir arī situācijas (kā pēc 2023. gada 7. augusta lielās vētras postījumiem), kad tika zaudēta jebkāda vēlēšanās turpināt audzēt avenes tuneļos, jo metāla konstrukcijas bija sabojātas, arī plēves segums sadriskāts, un aveņu dzinumi nolauzti, tomēr atrasts risinājums, lai darbību turpinātu.
Iepriekš saimniecība nodarbojās ar lopkopību un augkopību, bet platības nav tik lielas, lai ar to būtu bijis rentabli nodarboties. Tā kā augļkopībai nav nepieciešamas tik lielas platības, tad tika izlemts turpmāk pievērsties rudens aveņu audzēšanai. Saimnieciskās darbības veicējs Andris Empelis ar kundzi Zitu Paškausku ar aveņu audzēšanu nodarbojas kopš 2016. gada, kad 1 ha platībā iestādīja rudens aveņu šķirni ‘Polka’ - sākotnēji atklātā laukā, pat bez vagu nosegšanas ar agrotekstila mulču. Pēc pirmā gada ziemas daļa stādījuma aizgāja bojā. Ņemot vērā iegūto pieredzi, tika izlemts turpmāk avenes audzēt, izmantojot augstos tuneļus. Pirmie tuneļi tika uzstādīti 2018. gadā. Ierīkoja 3 Haygrove tipa tuneļus (katrs 8 m x 100 m). Šķirnes izvēlētas pēc pieredzējuša audzētāja ieteikumiem un tādas, kādas varēja tajā laikā dabūt – ‘Joan J’, ‘Vajolet’, ‘Grandeur’ un ‘Kweli’.
2020. gadā arī šķirnei ‘Polka’ jau esošā stādījumā ierīkoja 4 Haygrove tipa tuneļa segumus (katrs 8 m x 90 m). Pēc tuneļu ierīkošanas, ražas bija augstas un ogu kvalitāte laba, bet pēc trim sezonām šķirne ‘Polka’ inficējās ar aveņu pundurainības vīrusu, tāpēc strauji zaudēja ogu kvalitāti. Pašlaik kopējā tuneļu platība saimniecībā ir 0.6 ha. Pēc vētras postījumiem 2023. gada vasarā, 2024. gadā diviem tuneļiem, kur auga šķirne ‘Polka’, segums netika klāts, taču pat bez plēves šajā gadā šķirnei ‘Polka’ varēja ievākt pārsteidzoši lielas un skaistas ogas.
Vasarā vēl vienā no šiem četriem ‘Polkas’ tuneļiem iestādītas jaunas rudens aveņu šķirnes ‘Mapema’ un ‘Sugana’. Augsne nosegta ar balto agrotekstilu un ierīkota pilienveida apūdeņošana. Tuneļa segums tiks klāts 2025. gadā.
Garo dzinumu (long cane) aveņu audzēšanas pieredze.
Tā kā šķirnei ‘Polka’ ne visos tuneļos bija kvalitatīvs stādījums, tad viena tuneļa platībā tika nolemts likvidēt augsnē stādītos augus un pamēģināt audzēt garo dzinumu vasaras avenes substrāta podos.
Trīs gadus audzējot šķirni ‘Glen Ample’ substrātā podos, saimnieki vēl šaubās, vai turpmāk audzēt šādas avenes. Šogad tās stādītas aprīļa vidū, substrāts un stādi gādāti no “A.M. Ozoliem”, stādīti 7 L podos viens stāds ar diviem dzinumiem, uz rindas metru 3 podi, 6 dzinumi. Pilienveida apūdeņošana ar ūsām, mēslots ar kristaloniem. Tā kā long cane standarts ir 15 augļzaru pumpuri uz viena dzinuma, tad šogad (2024. gadā) stādi jau iestādot izskatījās sliktāk, turklāt stādiem bija tikai viens ražojošais dzinums. Iespējams, ka to ietekmēja gan iepriekšējā gada augšanas sezona, gan ziema, kad, tāpat kā pie mums, 2023. gada rudenī aukstums iestājās agrāk, jau novembrī, un tas iztraucēja ierasto šo stādu un pumpuru nobriešanu uz lauka līdz decembrim. Tuneļa plēvi uzlika vienlaicīgi ar stādu iestādīšanu aprīlī, bet raža sāka ienākties pēc Jāņiem un turpinājās līdz jūlija beigām.
Atkarībā no šo dzinumu garuma un skaita, ir atšķirīgs ievāktās ražas apjoms. Šogad saimniekiem izdevās novākt no viena stāda/poda 1.7 kg ogu. Lielākais trūkums šiem stādiem šķirnei ‘Glen Ample’ bija ievāktās ražas kvalitāte, jo neapmierināja ne ogu lielums, ne izskats, ne garša.
Slimības un kaitēkļi. Rudens avenēm, kuru dzinumiem nav jāpārziemo, izplatītākās aveņu dzinumu slimības nav nozīmīgas. Mizas plaisāšana (ieros. Didymella applanata) un aveņu iedegas (ieros. Elsinoe vendeta) pārsvarā ietekmē divgadīgo dzinumu pārziemošanu. Lai ierobežotu vīrusu slimības, galvenais ir veselīgs stādāmais materiāls un augu novērošana, lai savlaicīgi identificētu un iznīcinātu inficētos augus. Nozīmīgākie kaitēkļi avenēm tuneļos ir parastās tīklērces (Tetranychus urticae), ar kurām iespējams cīnīties, maijā stādījumā izlaižot plēsējērces, vai arī - nomiglojot ar atļautajiem augu aizsardzības līdzekļiem tiklīdz tiek konstatēta kaitēkļa parādīšanās. Jo savlaicīgāk tiek konstatēta kaitēkļu klātbūtne un veikti pasākumi, jo labāki rezultāti. Ļaujot tīklērcēm savairoties masveidīgi, augi ļoti cieš no lapu bojājumiem (liela daļa lapu tiek zaudētas) un arī ierobežošanas efektivitāte stipri samazinās.
Pašlasīšanas pieredze. Šogad pirmo reizi pamēģināts arī piedāvāt pašlasīšanas iespēju, bet tikai retais gribējis lasīt, jo kā izrādījies - nav nemaz tik viegli lasīt avenes. Tāpēc audzētāji vairāk piedāvā iespēju nopirkt jau salasītas ogas. Lielāko ogu daudzumu realizē vairumtirdzniecības bāzē Rīgā. Cena gan ir krietni mazāka nekā tirgojot uz vietas saimniecībā, bet toties iespēja realizēt lielāku apjomu vienā reizē. Saimnieki spriež, ka visizdevīgākais variants būtu salasītās ogas realizēt bez pārlasīšanas uz vietas saimniecībā. Bet tie ir nevienmērīgi un neparedzami apjomi.
Ogu kvalitāte ļoti atkarīga no šķirnes. Ja būtu jāizvēlas šķirnes šobrīd, audzētāji noteikti neizvēlētos šķirni ‘Polka’ tās vīrusu ieņēmības dēļ. Kopumā visām šķirnēm ražas sākumā ogu kvalitāte ir daudz labāka un tiek rēķināts, ka šajā laikā pārstrādes ogas ir ap 5 kg no 100 kg kopražas, kas ir ļoti labs rādītājs. Ražas perioda otrajā pusē pārstrādes ogas ir lielākā īpatsvarā.
Vākšanas laiks. Agrākais ogu vākšanas laiks ir bijis 26. jūlijs un vēlākais 28. novembris.
Audzēto šķirņu apraksti.
‘Polka’ – pirmos gadus ļoti laba, audzēšanai piemērota šķirne, diemžēl dēļ aveņu pundurainības vīrusa un citu vīrusu ieņēmības ar gadiem strauji mēdz zaudēt ogu kvalitāti. Ieņēmīga arī pret aveņu rūsu (ieros. Phragmidium rubi-idaei).
‘Joan J’ – viena no retajām šķirnēm, kuras dzinumi ir bez dzeloņiem. Šķirnes selekcionārs ir Medway Fruits Lielbritānijā. Šķirne ieteikta audzēšanai mazdārzos pašpatēriņam un pašlasīšanai. Ogas lielas, ar labu garšu, ražas otrajā pusē to krāsa kļūst bālāka nekā ražas ienākšanās sākumā. Audzētāji pamēģinājuši audzēt arī ar domu ievākt ražu uz pārziemojušiem dzinumiem nākamā gada vasarā, kā to ieteikuši arī selekcionāri, bet līdz šim tas izdevies tikai reizi četros gados, jo šīs šķirnes dzinumiem ļoti vāja ziemcietība.
‘Vajolet’ – Itālijā selekcionēta šķirne. Skaistas, lielas, gaiši sarkanas, koniskas ogas. Ienākšanās laiks vidējs. Citur šo šķirni vairāk izmanto audzēšanai kā garo dzinumu aveni, lai iegūtu ražu uz divgadīgajiem dzinumiem.
‘Grandeur’ – Kalifornijā selekcionēta šķirne. Ogas lielas, koniskas, ar gaišu krāsojumu, ar labu uzglabāšanās spēju.
‘Kweli’ – Nīderlandē selekcionēta šķirne, ar salīdzinoši agru ienākšanās laiku, labu ražību un ogu kvalitāti.