Pārlekt uz galveno saturu
Dace Lesina
Profesionālā dārzkopība / Nr.17 / 2022 / novembris

Kā tikt galā ar ķiršu augļu plaisāšanu

  • Dace Lesiņa Agrimatco
Ķiršu plaisāšana
Ķiršu plaisāšana

Ķiršu plaisāšana audzētājiem izmaksā dārgi. To galvenie iemesli ir šķirnes un potcelma izvēle, augšanas apstākļi sezonas laikā, zema transpirācija un pārmērīgs mitrums, kas iekļūst auglī caur kātiņu vai miziņu. Šādi augļi bija ne mazums arī šogad.

Speciālistu komanda no Polijas, Nīderlandes un Portugāles veica plašu pētījumu, apstrādājot ķiršu šķirni ‘Sweetheart’ ar dažādām vielām un izvērtēja to ietekmi uz augļa plaisāšanas īpašībām (plaisu biežumu
un veidu, kutikulas vaska saturu un gēnu izpausmi, šūnu sienu modifikāciju). 

Kirsu tabula

Secinājumi:

  1. Visas pētījumā izmantotās vielas (giberelīnskābe – GA3, abscīnskābe - ABA, salicilskābe - SA, glicīna betaīns - GB, Ascophyllum nodosum - AN kombinācijās ar kalcija hlorīdu - Ca Cl2) mazināja ķiršu plaisāšanu pretstatā kontrolei, kur tika izsmidzināts destilēts ūdens.
  2. Augļa mizas krāsošanās ir laiks, kad var ietekmēt augļa kutikulas un epidermas biezumu, vaska saturu, tādējādi mazinot augļu plaisāšanu vēlāk - augļiem nogatavojoties.
  3. Augļu nogatavošanās stadijā - lielāks epidermas, hipodermas un parenhīmas šūnu izmērs samazina plaisāšanas risku. Tas norāda uz epidermas elastības nozīmi.
  4. Lielāks epidermas, hipodermas un parenhīmas šūnu izmērs, augļiem nogatavojoties, samazina plaisājušu augļu skaitu. Plaisas norāda uz epidermas elastības trūkumu.
  5. Vismazāk plaisu novēroja variantos abscīnskābe + Ca Cl2 (pateicoties intensīvākai vaska sintēzei) un glicīna betaīns + Ca Cl2 (pateicoties palielinātai epidermas elastībai un to šūnu sienas biezumam).
  6. Augļa diametrs lielāks bija kombinācijai glicīna betaīns + Ca Cl2 (kas arī ir skaidrojams ar epidermas elastības pieaugumu), sasniedzot +9% diametra pieaugumu, salīdzinot ar kalcija apstrādi un +8% salīdzinot ar kontroli (neapstrādātiem augļiem). 

Kas tad ir viena no visvairāk pieminētajiem vielām - glicīna betaīns (GB)? Glicīna betaīns ir cukurbiešu pārstrādes blakusprodukts, cukurbiešu melases sastāvdaļa, kas kā blakus produkts tiek iegūts cukura ražošanas procesā.

IEDARBĪBAS VEIDI

Glicīna betaīns ir dabīgs produkts, osmoprotektors, ko, izsmidzinot uz lapām, augi ātri absorbē, palīdzot uzturēt šūnās ūdens līdzsvaru, iestājoties nelabvēlīgiem vides apstākļiem. Piemēram, sākoties lielam sausumam, kas parasti saistīts ar karstumu, glicīna betaīns strādā fotosintēzes aizsardzības labā, mazinot dehidratācijas spriedzi, tā uzturot ūdens līdzsvaru šūnā, novēršot tās bojājumus. Uzlabo ūdens un barības vielu, jo īpaši kalcija un mikroelementu, uzņemšanu.

Otra glicīna betaīna funkcija ir kauleņkokiem ziedēšanas laikā samazināt sala bojājumus. Šeit ļoti būtiski ir apstrādi veikt vismaz 24 stundas pirms salnām.

Trešā glicīna betaīna funkcija ir uzlabot augļu kvalitāti, mazināt augļu plaisāšanu, atvieglot to uzglabāšanu, transportēšanu. Arī pētījumi par plūmju augļu glabāšanu pierādīja tā pozitīvo ietekmi.