Przejdź do treści

Informatīvā diena "Pavasaris 2021"

Citādā formātā un pārdēvēta ierastā lauku diena bez praktiskiem demonstrējumiem un aktivitātēm, augļaugu šķirņu izstādes un degustācijas notika arī 2021.g. pavasarī. Dārzkopības institūta “Informatīvajā dienā “Pavasaris 2021”” tās dalībnieku, kas atkarībā no interesēm pieslēdzās ZOOM telpai, kopskaits dažbrīd pārsniedza 80. Šāds formāts dod savas priekšrocības pulcēt vairāk interesentu – nav izdevumu ceļam, mazāk laika tam jātērē.

Šo pasākumu dalījām trīs daļās: Augļu koki un krūmcidonijas; Ogas, ogulāji un pārstrāde; Zināšanas, augsnes ielabošana un dārzeņi. Pasākuma strukturētība (skat. programmu) noteica prasību tā noturēšana stingros laika rāmjos, kas nebija viegls uzdevums pasākuma vadītājam Dr.agr. Jānim Lepsim ar palīgiem Dr.agr. Ilzi Grāvīti un M.agr. Inesi Drudzi. Video ierakstā varat uzklausīt ziņotājus un vērot pasākuma norisi vairāk kā četru stundu garumā.

Informatīvo dienu sāka Dārzkopības institūta direktore, pastāstot, kāds tad institūts ir šodien, t.sk. arī zinātnisko institūtu vērtēšanas kontekstā. Sekoja ziņojums par plānotām demonstrējumu projektu aktivitātēm visā Latvijā, kas, cerams, ļaus dārzkopjiem tikties arī klātienē.

Nākamajā daļā dalībnieki tika iepazīstināti ar tehnoloģiskiem risinājumiem – ieteikumiem un rekomendācijām ābeļu audzēšanā. Atsevišķā ziņojumā tika analizēta vermikomposta ietekme uz ābeļu augšanu un ražošanu jaunā dārzā. Ābeļu šķirņu vērtējums, kas gūts visā Latvijā, t.sk. demonstrējuma projekta ietvaros, bija kā centrālais ziņojums. Noteikti ikvienam svarīgi ir spēt atpazīt un izprast, kā rīkoties, saskaroties ar bakteriālo iedegu, kam šoreiz tika veltīts viens no ziņojumiem.

Par to, kādi pētījumi tiek veikti, kādi rezultāti tehnoloģiju pētījumos, kas ietver satuvinātus attālumus un dārzu sistēmas, gūstot labas ražas, kad veikti pārdomāti augu aizsardzības pasākumi, tāpat arī par jauno šķirni tika stāstīts un rādīts ziņojumā par plūmēm. Līdzīgi par šķirņu jaunumiem, potcelmiem, ziemcietību, audzēšanas niansēm tika stāstīts ziņojumā par saldajiem ķiršiem. Savukārt praktiskas lietas par to, kur rodama informācija, kā arī pārstrādes aktualitātes tika ietvertas ziņojumā par krūmcidonijām.

Ogulājiem veltītā pasākuma daļas sākumā tika ziņots par upeņu šķirņu izturību pret pumpurērci. Zemenēm šoreiz tika stāstīts par šķirnes ‘Sonata’ dažādu stādu kategoriju un stādījuma blīvuma pārbaudes rezultātiem, audzējot zemenes augstajā tunelī. Plašs ziņojums aptvēra rudens aveņu šķirņu vērtējumu, kā arī aveņu selekcijas rezultātus. Augļi un ogas nav vienīgās izmantojamās augu daļas – atsevišķs ziņojums ietvēra augļaugu lapu ekstraktus un to perspektīvas novērtējumu kosmētikas nozarei.

Pasākuma noslēdzošā daļā, ietverot zināšanas, to pārnesi, tika stāstīts par projekta ATLAS Inovāciju atbalsta centriem dārzkopībā. Dārzeņiem varēja gūt priekšstatu par viedo tehnoloģiju izmantošanas iespējām un projektu SmartProtect. Vides ilgtspējīgi risinājumi tiek meklēti jauktos stādījumos dārzeņkopībā, kas gūti projekta “SureVeg” ietvaros. Kas ir dārzeņu soja un tehnoloģiskais redzējums – par to bija viens no centrālajiem ziņojumiem dārzeņkopībā. Savukārt ilgtspējīgi risinājumi augsnes iedzīvināšanā tika ietverti ziņojumā “Augsnes barošana”.

 

Demo logo LADERAF logoSmartProtect logoATLAS logoSureVeg logo

Submitted on: 14/04/2021