Перейти к основному содержанию
Regīna Rancāne
Profesionālā dārzkopība / Profesionālā DĀRZKOPĪBA Nr.19

Nenovērtētie kaitēkļi – tīklērces ābeļu dārzos

  • Regīna Rancāne, Guna Bundzēna, Laura Ozoliņa-Pole LBTU Augu aizsardzības zinātniskais institūts “Agrihorts”

Tīklērču ekonomisko nozīmīgumu ir grūti novērtēt, jo vairumā gadījumu šiem kaitēkļiem nav tiešas ietekmes uz ražu, bet, savairojoties masveidā, tie var novājināt augļu kokus, kā rezultātā samazinās koku ražība un ziemcietība. Pie spēcīgas invāzijas tīklērces var ietekmēt arī augļu kvalitāti, veidojot uz tiem rūsinājumu. Raksturīgi, ka tīklērces visbiežāk savairojas tieši integrētajos ābeļu stādījumos, kur tiek izmantoti augu aizsardzības līdzekļi, izjaucot dabisko līdzsvaru, jo ērču da biskie ienaidnieki - plēsīgās blaktis, plēsējērces un zirnekļi - ir jutīgāki pret izmantotajiem preparātiem.

Visbiežāk no tīklērču dzimtas dārzos sastopama ir augļu koku sarkanā tīklērce (Panonychus ulmi), bet iespējama arī kompleksa invāzija, izplatoties arī parastajai tīklērcei (Tetranychus urticae). Augļu koku sarkanā tīklērce ziemo olu stadijā uz augļzariem. Ja ziemojošo olu skaits ir liels, sīko zariņu sazarojumu vietas un krokojumi var izskatīties sarkani. Pavasarī, tikko plaukst lapas, izšķiļas kāpuri, kuri sāk baroties uz lapām. Pieaugušās tīklērces atrodamas, galvenokārt lapu apakšpusē kopā ar olām.

Augļu koku sarkanās tīklērces olas

Attēlā: Augļu koku sarkanās tīklērces olas

Atšķirībā no augļu koku sarkanās tīklērces, parastā tīklērce laukā pārziemo kā pieaugušās apaugļotās mātītes zem nokritušām lapām, koku mizas plaisās vai augsnē. Laukā parastās tīklērces ziemošanas vietas atstāj maija sākumā, šajā pašā laikā šķiļas arī augļu koku sarkanā tīklērce. Abas sugas barojas uz augļukoku lapām. Sūkumu vietās parādās nelieli dzelteni plankumi, kuri vēlāk saplūst kopā. Lapas kļūst sudraboti pelēkas, sažūst un priekšlaicīgi nobirst. Abām tīklērču sugām gadā var attīstīties 4-5 paaudzes, atkarībā no laika apstākļiem. Ja vasaras ir sausas un karstas, pastāv risks, ka tīklērces vairosies straujāk, kā tas bija vērojams 2023. gada vasarā. Agrihorta projekta ietvaros veiktajā monitoringā Tukuma un Jelgavas novados novērots, ka tīklērču olas uz lapām atrodamas līdz pat augusta vidum, bet pieaugušo tīklērču skaits uz lapu apakšpuses vislielākais bija maija beigās, jūnija sākumā.

Augļu koku sarkanā  tīklērce uz lapu apakšpuses

Attēlā: Augļu koku sarkanā tīklērce uz lapu apakšpuses

Lai pieņemtu lēmumu par augu aizsardzības pasākumu veikšanas nepieciešamību, ir jāņem vērā iepriekšējā gada novērojumi par tīklērču izplatību stādījumā, kā arī jāveic augļu koku sarkanās tīklērces olu monitorings pavasarī uz augļzariņiem. Ja ierobežošana ir nepieciešama, tad jāņem vērā, ka svarīgs ierobežošanas pasākums ir smidzinājums ar parafīneļļu pavasarī. Smidzinājumu var veikt no ābeļu zaļā konusa stadijas līdz sarkano pumpuru stadijai. Svarīgi ievērot gan produkta marķējumā norādīto devu, gan koncentrāciju, kas nozīmē, ka jāizsmidzina salīdzinoši liels darba šķidruma tilpums, kokiem jābūt izmērcētiem. Parafīneļļas iedarbība ir mehāniska. Uz zariem esošās tīklērču olas un tikko šķīlušās tīklērces tiek pārklātas ar plānu, gaisu necaurlaidīgu eļļas kārtiņu, un tās iet bojā skābekļa trūkuma dēļ. 2023. gadā tirgū nonāca divi jauni preparāti, kuri reģistrēti tīklērču ierobežošanai veģetācijas sezonas laikā – pieskares iedarbības insekticīds Naturalis (Beauveria bassiana celms ATCC 74040, 0.179 g/L) un akaricīds Nissorun 250 SC (heksitiazokss 250 g/L). Naturalis izmantojams arī bioloģiskajās saimniecībās! Preparātu ieteikts izmantot, kaitēkļiem parādoties, sākot ar kultūrauga ģeneratīvo pumpuru briešanu līdz ražas novākšanai (AS 51-89). Intervāls starp apstrādēm 5-7 dienas, maksimāli atļautas 5 apstrādes sezonā. Svarīgi ņemt vērā, ka pēc Naturalis lietošanas, vismaz 48 stundas nedrīkst lietot fungicīdus!

Nissorun 250 SC ir pieskares iedarbības akaricīds tīklērču (Tetranychidae) ierobežošanai integrētajos ābeļu stādījumos. Nissorun 250 SC ierobežo augļu koku sarkanās tīklērces un parastās tīklērces oliņas, kāpurus un nimfas. Produktu var izmantot vienu reizi sezonā. Pozitīvi, ka preparāts neiedarbojas uz tīklērču dabiskajiem ienaidniekiem – plēsējērcēm! Marķējumā norādīts, ka ābeļu stādījumos piemērotākais laiks sarkanās augļu koku tīklērces ierobežošanai ir, kad izšķīlušies vismaz 80% pārziemojušo oliņu. Kā akaricīds, kas izmantojams augļu koku sarkanā tīklērces ierobežošanai gan bioloģiskajos, gan integrētajos stādījumos ābeļu stādījumos, reģistrēts ir arī NeemAzal (azadiraktīns-A 10 g/L). Preparāts reģistrēts stādījumu smidzināšanai, pirms un pēc ziedēšanas, parādoties pirmajām kaitēkļu bojājumu pazīmēm, t.i. apsmidzināt kāpurus. Zināms, ka arī sēra preparāti izmantojami ērču ierobežošanai, bet diemžēl Latvijā pašlaik nav reģistrēti sēru saturoši augu aizsardzības līdzekļi, kā alternatīvu varētu izmantot sēra mēslojumu, bet to efektivitāte nav pārbaudīta. Raksts tapis Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) 16. “Sadarbība” projekta “Inovatīvi, ekonomiski pamatoti risinājumi ābeļu un aveņu ražošanas efektivitātes un augļu kvalitātes paaugstināšanai” (Nr.18- 00-A01620-000025) ietvaros.

 

 

 

 

augsne   /   augu aizsardzība   /   tīklērces   /   ābeles