Pārlekt uz galveno saturu
Linda Grāvīte
Profesionālā dārzkopība / Profesionālā DĀRZKOPĪBA Nr.21

Audzēšanas apstākļu ietekme uz divšķautņu asinszāles E vitamīna saturu

  • Linda Grāvīte Dārzkopības institūts
Novāktais augu materiāls pirms kaltēšanas

Divšķautņu asinszāle (Hypericum perforatum L.) ir daudzgadīgs lakstaugs, plaši sastopams visā Latvijas teritorijā. Augu jau gadsimtiem ilgi izmanto dažādiem ārstniecības nolūkiem, un pēdējās desmitgadēs tiek atklāti ar vien jauni pielietojumi vielām, kas tajā atrodamas. Viena no perspektīvākajām vielām ir E vitamīns, jeb zinātniski saukti - tokohromanoli. Zem E vitamīna nosaukuma slēpjas 8 līdzīgas uzbūves vielas - α, β, δ, ϒ tokotrienoli un tokoferoli, un, lai gan savienojumi ir līdzīgi, atšķiras to darbība organismā. Lai gan to iedarbība uz veselību un dažādu slimību ārstēšanu vēl nav pilnībā izprasta, ir pamats domāt, ka tokohromanoli ir viens no pēdējā laika labākajiem dabīgajiem līdzekļiem dažādu ļaundabīgo audzēju ārstēšanā, Alcheimera un dažādu asinsrites slimību ārstēšanā.

Par savvaļā augošu augu dzīves vidi un tās raksturojošajiem elementiem var spriest, apkopojot daudz un dažādus novērojumus, bet šī pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai dažādos substrātos un apgaismojuma apstākļos asinszālē atrodamo tokohromanolu sintēzi un uzkrāšanos iespējams palielināt un ietekmēt, kā arī izprast, kam būtu jāpievērš uzmanība tālākos pētījumos divšķautņu asinszāles masveida ražošanā.

Pētījums izstrādāts projekta lzp-2021/1 0651 ''Hypericum'' ģints augi kā perspektīvs jauns tokotrienolu un ar tokohromanolu saistītu molekulu savienojumu avots – no dekoratīvās kultūras līdz rūpnieciskai izmantošanai» ietvaros un ar tā finansiālu atbalstu. Darbs tika uzsākts 2022. gada pavasarī, un turpinājās divas sezonas, noslēdzoties ar bakalaura darba aizstāvēšanu Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātē.

Lai noteiktu E vitamīna saturu asinszālēs, kas audzētas dažādos substrātos un apgaismojuma intensitātēs, tika ierīkots izmēģinājums ar 6 variantiem (divējādi substrāti, trīs gaismas intensitātes pakāpes): kūdras substrāts un augsne (stādot 1L veģetācijas traukos), kā arī ar trim gaismas intensitātes pakāpēm – 100%, 32% un 14%, kas panākts ar noēnošanas tīklu. Augi regulāri laistīti, mēslošanu neizmantojot. Asinszāļu paraugi vākti reizi nedēļā, kad tikko sākuši ziedēt. Tie žāvēti, saldēti, un nodoti laboratorisko analīžu veikšanai. Rezultātos visos sešos variantos, un atkarībā no vākšanas nedēļas, novērotas dažādas vielu koncentrāciju izmaiņas.

Noēnojuma tīkls virs asinszālēm

Pētījumā noskaidrots, ka E vitamīns divšķautņu asinszālē visvairāk atrodams pumpuros un ziedos. Turklāt visaugstākajās koncentrācijās augā atrodamas trīs tokohromanolu formas: α-tokoferols, kas ir izplatītākais E vitamīna veids, un ir izmantojams sirds slimību ārstēšanā, α-tokotrienols, kas saistīts ar nervu šūnu aizsardzību smadzenēs un β-tokotrienols, ko izmanto ļaundabīgu audzēju ārstēšanā un profilaksē. Lai iegūtu augstāko kopējo biomasas ražu, neatkarīgi no substrāta, augi jāaudzē pilnā apgaismojumā, savukārt, gandrīz katra tokohromanola iegūšanai piemērotāki citādi apgaismojuma un substrāta apstākļi. Tomēr dati, kas izceļas, runājot par kopējā E vitamīna ieguvi – maksimāli augstākās koncentrācijas iegūstamas 100% gaismas intensitātē, audzējot kūdras substrātā, vai augsnē – 14% gaismas intensitātē.

Kopumā jāsaka, ka skaidrus ieteikumus divšķautņu asinszāles audzēšanā dot vēl nevar, tomēr ir pamats domāt, ka Latvijā varētu attīstīties šo augu audzēšana lauksaimnieciskajā ražošanā, īpaši domājot par platībām, kas nav izmantojamas citiem kultūraugiem – pārāk kūdrainas augsnes, noēnotas vietas vai, piemēram, pēdējā laika aktualitāte – šādu augu audzēšana zem saules parku paneļiem. Pētījumi projektā drīz noslēgsies, un paliek atvērts jautājums par iegūto zināšanu turpinājumu. Aktuāla būs finansējuma piesaiste nākamo pētījumu stadijām, t.sk. audzēšanai pilotplatībās un, iespējams, mehanizētai novākšanai, atkārtota ķīmiskā sastāva izpētei, aktīvo savienojumu ieguvei un to testēšanai klīniskos pētījumos.

Pārziemojušās asinszāles pavasarī

 

Asinszāles veģetācijas traukos ievākšanas sākumā