Ieskats seminārā demonstrējumiem ābelēm, bumbierēm, plūmēm un ķiršiem
Demonstrējuma projektu „Ābeļu šķirņu ražība, augļu kvalitāte un darba patēriņš vainaga veidošanai uz dažādiem ābeļu potcelmiem” LAD 240118/P5 (Lote Nr. 5), „Jauno, kraupja izturīgo ābeļu šķirņu pārbaude dažādos Latvijas reģionos” LAD 240118/P6 (Lote Nr. 4) un “Latvijas apstākļiem piemērotu bumbieru, plūmju un/vai ķiršu šķirņu izdalīšana” LAD 240118/P7 (Lote Nr. 6) noslēguma seminārs notika savā ziņā hibrīdā formātā Dobelē, Dārzkopības institūtā 2022.g. 13. decembrī, skat. semināra plānoto norises kārtību.
Institūta zinātnieki Edgars Rubauskis, Jānis Lepsis, Daina Feldmane, Dzintra Dēķena, Ilze Grāvīte un Inese Drudze, apkopojot piecu gadu novērojumus, klātesošiem interesentiem ziņoja par:
- ābeļu šķirņu ražība, augļu kvalitāte un darba patēriņš vainaga veidošanai uz dažādiem ābeļu potcelmiem;
- lauku dienu norisi un jauno, kraupja izturīgo šķirņu pārbaudi ābelēm;
- Latvijas saimniecībās vērtētām ķiršu šķirnēm;
- līdzīgi arī plūmju un
- bumbieru šķirnēm.
Noslēguma semināra ziņojumi pieejami arī video ierakstā.
Demonstrējumos saimniecībā varēja vērot un iegūt priekštatu par konkrēto saimniekošanas praksi un šķirņu izpausmēm attiecīgos apstākļos. Demonstrējumi nav izmēģinājumi, kur vajadzīga būtu atbilstoša metodika, kas ietver attiecīgu daudzumu faktoru kombināciju atkārtojumus, lai mazinātu augšņu un mikroklimata ietekmi, kā arī dati attiecīgi pakļaujami statistiskai analīzei. Tādējādi demonstrējumos gūtos novērojumus nav iespējams vispārināt, jo netika nodrošināti līdzīgi apstākļi, attiecīgi šķirnes un šķirņu potcelmu kombinācijas. Atšķirīgs bija dārzu vecums. Atšķirīga bija katrā saimniecībā dārza uzturēšanas prakse un tehnoloģijas u.c.