Aktualitātes augu aizsardzībā
- Anitra Lestlande VAAD
Šajā rakstā par jaunajiem, Latvijā reģistrētajiem un lietošanai atļautajiem, AAL. Vispirms par izmaiņām audzētājiem jau zināmos AAL, kuru lietojumos veiktas izmaiņas:
1) insekticīdiem “Evure” un “Mavrik” klāt nākuši jauni lietojumi:
− ābeles, bumbieres – ābeļu ziedu smecernieks, ābolu tinējs, ābeļu zaļā laputs, rožu-ābeļu laputs – (deva 0,3 L/ha; atļauts lietot 2 reizes, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 30 dienas);
− bietes – pupu laputs, persiku laputs, biešu muša – (deva 0,2 L/ha; atļauts lietot 2 reizes, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 14 dienas);
− burkāni – burkānu lapu blusiņa – (deva 0,3 L/ha; atļauts lietot 2 reizes, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 14 dienas).
2) insekticīdus “Nexide CS” un “Vantex CS” tagad var lietot arī galda biešu sējumos pret laputīm un biešu mušu (deva 0,06 L/ha; atļauts lietot 1 reizi, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 10 dienas).
3) fungicīda “VitiSan” lietojumam pievienojušies: − burkāni (pelēkā puve un čemurziežu īstā miltrasa − deva 2,5 -5 kg/ha; atļauts lietot 6 reizes, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 1 diena;
− jauni kaitīgie organismi − augļu puves (ķirši, plūmes, aprikozes, persiki) un īstā miltrasa (bārbeles, korintes, smiltsērkšķi, plūškoks, pīlādži, vilkābeles, aronijas, avenes, kazenes, krūmmellenes, pupiņas, zirņi). Lietošana tāda pati, kā bija iepriekš.
4) fungicīdam “Ranman Top” notikusi reģistrācijas atjaunošana un tā marķējumā trīs jaunumi lietojumā:
− kartupeļiem pret kartupeļu lakstu puvi iepriekšējo 6 lietojuma reižu vietā tagad atļauts lietot tikai 3 reizes;
− klāt nākuši jauni kultūraugi − gurķi, kabači, patisoni, ķirbji, melones, arbūzi (atklātā laukā segtās platībās), krāšņumaugi − dīgstu melnkāja un dekoratīvie koki. Visiem minētajiem kultūraugiem lietojams pret vienu kaitīgo organismu − neīstām miltrasām;
− jauns ierobežojums attiecībā pret saturošo darbīgo vielu − lai aizsargātu gruntsūdeņus, nelietot šo vai citu augu aizsardzības līdzekli, kurš satur ciazofamīdu, vairāk kā 240 g d.v./ha vienā un tajā pašā laukā vairāk kā vienu reizi trijos gados.
2023. gadā un šī gada sākumā reģistrēti arī vairāki jauni AAL. Informāciju par daļu no tiem varat atrast iepriekšējā “Profesionālā Dārzkopība” žurnālā. Šajā rakstā par tiem, kas iepriekšējā žurnālā netika pieminēti.
Kartupeļu audzētāji var priecāties par vairākiem jauniem AAL:
- fungicīds Evagio Plus (mandipropamīds, amisulbroms) un Sporax (propamokarba hidrohlorīds) – abi reģistrēti kartupeļu lakstu puves ierobežošanai.
- augu augšanas regulators Argos (apelsīnu ēteriskā eļļa). Izmantojams pārtikas un cietes kartupeļu apstrādei noliktavā pret asnošanos. Pirms citam pārstrādes veidam paredzēto kartupeļu apstrādes, sazināties ar pārstrādātāju. Deva 0,1 L/t kartupeļu. Lietošanas reižu skaits – 9. Apstrāde veicama ar speciālu iekārtu, kad parādās pirmās kartupeļu bumbuļu asnošanas pazīmes. Intervāls starp apstrādēm – 21 diena.
Insekticīdu klāsts papildinājies ar vairākiem jaunumiem. Par bioloģiskajā lauksaimniecībā lietojamo mikrobioloģisko insekticīdu Naturalis apraksts bija jau iepriekš, šoreiz par ķīmiskajiem, integrētajiem audzētājiem lietošanai atļautajiem produktiem
Benevia 100 OD (ciāntraniliprols) reģistrēts kartupeļiem un vairumam dārzeņu (kāpostiem, ziedkāpostiem, brokoļiem, kolrābjiem, burkāniem, sīpoliem, citiem sakņaugiem, kā arī zemenēm. Ierobežos attiecīgajam kultūraugam raksturīgos kaitēkļus. Lietošanas reižu skaits visiem kultūraugiem – 2 reizes, devas atšķirīgas, tas jāskata marķējumā, tāpat arī nogaidīšanas laiks.
Ievērot! Lai aizsargātu ar lietojumu nesaistītus kukaiņus/posmkājus, dārzeņu sējumos un stādījumos un zemeņu stādījumos ievērot 5 m aizsargjoslu līdz lauksaimniecībā neizmantojamai zemei. Aizsargjosla līdz lauksaimniecībā neizmantojamai zemei nav jāievēro, ja lieto 75% smidzinājuma nonesi mazinošas sprauslas.
Imprid Skog (acetamiprīds) reģistrēts tikai diviem kultūraugiem – eglēm un priedēm lietošanai jaunaudzēs un dēstiem kokaudzētavās lielā priežu smecernieka ierobežošanai. Lietošanas reizes – 1 reizi. Skujkoku stādus, kurus izmantos stādīšanai mežā, var apstrādāt pirms stādīšanas. To dara stādaudzētavās, slēgtā sistēmā, kur darba šķidruma atliekas izmantojamas atkārtoti. Augu apstrāde jāveic, tā, lai ar darba šķidrumu tiktu noklāts sakņu kakls un stumbra apakšējā daļa. Apstrādātajiem augiem, pirms iepakoša nas, jāļauj nožūt. Lai aizsargātu jaunos kociņus no lielā priežu smecernieka bojājumiem jaunaudzēs, var apsmidzināt atsevišķi katru iestādīto kociņu.
Būtisks jaunums, kas AAL lietotājiem, sākot ar šo gadu, jāatceras attiecībā uz visiem acetamiprīdu saturošiem insekticīdiem Mospilan 20 SG, Gazelle 20 SG, Acetazol, Acetami:
− kartupeļu stādījumos līdzšinējo 3 lietošanas reižu vietā tagad atļauta tikai viena apstrāde sezonā;
− minētie AAL papildināti ar frāzi SPa1, kas nosaka, ka “Lai izvairītos no rezistences veidošanās, nelietot šo vai jebkuru citu augu aizsardzības līdzekli, kurš satur acetamiprīdu, vairāk nekā vienu reizi sezonā vienā un tajā pašā laukā.” Tas nozīmē, ka ja sējumā vai stādījumā nepieciešama atkārtota apstrāde ar insekticīdu, tā veicama ar AAL, kura darbīgā viela ir no citas ķīmiskās grupas ar citu iedarbības veidu uz kaitēkļiem.
Dārzkopjiem reģistrēti arī vairāki herbicīdi:
- Bagira un Panarex – abi satur tefuril kvizalofopu un ir zināmā herbicīda Pantera 4 EC analogie AAL. Attiecīgi lietojumi un ierobežojumi ir identiski visiem trijiem AAL.
- Goltix Gold (metamitrons) – darbīgās vielas daudzums tāds pats kā zināmajam Goltix 700 SC, bet papildus bietēm, lietojams vēl plašākam kultūraugu skaitam īsmūža divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai: parastajai eglei, ķimenēm gan sējas, gan ražas gadā, zemenēm gan jaunos, gan ražojošos stādījumos un FOTO: Ābolu tinēja tauriņi spinātu sējumos, kas paredzēti sēklas ieguvei. Preparāts izmantojams gan kā augsnes herbicīds, gan arī kad nezāles sadīgušas, tikai jāatceras, ka nezālēm jābūt agrīnās attīstības stadijās - dīgļlapu – pirmo īsto lapu fāzē.
Ievērot! Ja cukurbiešu sējums kāda iemesla dēļ ir gājis bojā, tad tajā pašā gadā var sēt:
- ja zeme netiek apstrādāta, atkārtoti sēt var tikai cukurbietes un lopbarības bietes;
- ja zeme tiek uzarta, var audzēt kukurūzu un kartupeļus;
- uzarot zemi un nogaidot divus mēnešus, var sēt zālājus sēklai.
Rudenī ziemājus var sēt tajā pašā sezonā, ja pēc pēdējās apstrādes ar Goltix Gold ir pagājušas 16 nedēļas. Nākamajā sezonā pēc Goltix Gold lietošanas kultūraugus var sēt bez ierobežojumiem. Vērojot laika apstākļus šajā pavasarī, negribot rodas secinājumi, ka arī šī sezona dārzkopjiem varētu būt izaicinājumu pilna. Novēlu visiem, lai pietiktu zināšanu un prasmju tikt galā ar šiem izaicinājumiem un lai visiem būtu prieks rudenī par iegūto ražu!