Перейти к основному содержанию
Valda
Profesionālā dārzkopība / Nr.17 / 2022 / novembris

Rudens avenes mehanizētai ražas ievākšanai

  • Valda Laugale, Ieva Kalniņa, Sarmīte Strautiņa Dārzkopības institūts
Darbs
Rudens aveņu mehanizētā vākšana ar kombainu “JAREK 5” saimniecībā “Ziediņi”

Rudens avenes Latvijā mūsdienās ir ieguvušas lielāku popularitāti nekā vasaras avenes, jo tām ir mazāk problēmu ar pārziemošanu, kaitēkļiem un slimībām, kā arī vieglāka kopšana. Audzējot rudens avenes, var
arī būtiski pagarināt ogu ražošanas sezonu, iegūstot svaigas ogas līdz pat rudens salnām, taču jāņem vērā, ka ne katrs rudens ir labvēlīgs labas rudens aveņu ražas iegūšanai, tāpēc to audzēšana saistīta arī ar risku.

Pieaugot platībām, aktuālāka kļūst ražas vākšanas problēma. Roku darbaspēka izmaksas arvien pieaug, kā arī arvien izteiktāki jūtams darbaspēka trūkums sezonas darbiem. Šo problēmu nevar atrisināt arī ar pašlasītājiem, kas parasti novāc tikai nelielu daudzumu ogu un pārsvarā apmeklē saimniecības, kuras atrodas tuvu dzīvesvietai, tāpēc labvēlīgākos apstākļos šajā ziņā ir saimniecības, kas izvietotas tuvu lielākām pilsētām.

Lai atrisinātu ražas vākšanas problēmu, droši vien ne viens vien audzētājs ir aizdomājies par ražas vākšanas mehanizāciju. Ogu vākšanas kombaini plaši tiek izmantoti dažādu krūmogulāju ogu vākšanā, jo sevišķi upenēm, taču pieredze aveņu, jo īpaši rudens aveņu, mehanizētajā vākšanā Latvijā joprojām ir neliela.

Aveņu mehanizēto vākšanu ierobežo ogu nevienlaicīgā ienākšanās, kas jāvāc vairākas reizes sezonā, jo īpaši tas izteikts vēsos rudeņos, kad ogas ienākas ļoti lēnām un pakāpeniski. Atkārtoti vācot, pieaug bojājumu apjoms dzinumiem un lapām, kā arī daļa ražas tiek zaudēta. Avenēm ogas ir arī mīkstākas
nekā citiem ogulājiem, un tāpēc, mehanizēti vācot, tām ir lielāki bojājumi, līdz ar to tās izmantojamas pārsvarā tikai pārstrādei.

Avenu laksti

Attēlā: Aveņu dzinumu un lapu bojājumi pēc vākšanas ar kombainu “JAREK 5” saimniecībā “Ziediņi”

Lielākā pieredze Eiropā mehanizētajā ogu vākšanā ir Polijai un Serbijai, kurās ir lielākās šo ogulāju platības, un arī vairāk pieejami dažāda veida kombaini. Ja vasaras aveņu vākšanā pārsvarā izmanto pilnas rindas
vākšanas kombainus, tad rudens avenēm – vienpusējos pusrindas vākšanas kombainus. Pamatā tie ir tie paši krūmogulāju vākšanas kombaini, tikai ar nelieliem pielāgojumiem avenēm. Populārākie no Polijā ražotajiem kombainiem, ko izmanto rudens avenēm, ir “JAREK 5” (firma “Jagoda SPK”) un “NATALKA” (firma “Weremczuk”). Izmantojot šos kombainus, aveņu dzinumi nav jābalsta, un kombains pa vienu un to pašu rindu brauc divreiz – novācot katrā reizē vienu rindas sānmalu. Firmā Weremczuk izveidots arī pilnas rindas vākšanas kombains, kurš piemērots rudens avenēm – “NATALIA-V”. Tas rindu vāc, pārdalot to vidū uz pusēm un pieliecot dzinumus uz abiem sāniem (V veidā). Lai mazāk bojātu ogas un dzinumus, svarīgi,
lai kombainiem kratītāju zari ir veidoti nevis no metāla, bet kāda mīkstāka materiāla, piemēram, plastmasas. Ļoti svarīga ir arī pareiza kombainu noregulēšana darbam aveņu stādījumos. Pareizi noregulējot, ir mazāki ražas zudumi, jo netiek norautas zaļās, negatavās ogas un ir mazāk ogu un dzinumu bojājumu. Vākšanas efektivitāte ir atkarīga arī no šķirnes un ogu gatavības pakāpes. Ogu atdalīšanās vieglums no ziedgultnes pa šķirnēm ļoti variē, kā arī mainās sezonas laikā. Jo vieglāk ogas atdalās, jo mazāk jāpieregulē vākšanas kombains. Tāpēc mehanizētai vākšanai ne visas šķirnes ir vienlīdz labi piemērotas.

Bioloģiskās saimniecības “Dabas gardumi” pieredze

Saimniecībā “Dabas gardumi” Mārupes novadā audzē dažādus ogulājus, tai skaitā arī rudens avenes. Ogas tiek realizētas gan svaigā veidā, gan arī gatavoti dažādi pārstrādes produkti. Saimnieki ir aktīvi dažādu projektu piesaistē. Savulaik vienā no projektiem iegādāts ogu vākšanas kombains “JAREK 5”, kuru izmanto dažādu ogu vākšanā, un, kas ir liels atspaids, roku darbaspēka samazināšanā. Kombains izmēģināts arī rudens aveņu vākšanā. Lai to varētu sekmīgi darīt, jau iegādājoties kombainu, iegādāts arī tam nepieciešamais papildu aprīkojums avenēm – galds ar līniju bojāto ogu atšķirošanai.

Skirosana

Attēlā: Papildus aprīkojums kombainam “JAREK 5” rudens aveņu vākšanai - galds ar līniju bojāto ogu
atšķirošanai saimniecībā “Dabas gardumi”

Rudens avenes saimniecībā ar kombainu vāc tikai sezonas beigās, kad vākšana ar rokām, gan rudens laika apstākļu, gan ogu kvalitātes dēļ jau ir beigusies vai ir tuvu noslēgumam, jo, mehanizēti vācot, augiem un ogām veidojas mehāniskie bojājumi, kas samazina ražību un ražas kvalitāti. Pēc saimnieka J. Sprižas pieredzes mehanizēti vākt rudens avenes nav ieteicams vairāk par 3-4 reizēm, jo pēc tam augi jau ir diezgan stipri bojāti. Mehanizēti ievāktās ogas vairāk piemērotas pārstrādei, jo svaigā veidā ilgi neglabājas. Vācot jāņem vērā laika apstākļi - mehanizētā vākšana ieteicama sausā laikā, jo slapjas ogas tiek vairāk satraumētas. Lai samazinātu ogu bojājumus, svarīgi ir arī visu laiku vākšanas procesa laikā sekot līdzi traktora darba ātrumam, un jāregulē ogu kratītāja vibrāciju stiprums. Vislabāk, ja traktoram ir plašs ātrumu diapazons - ar vismaz 10-16 ātrumiem. Nederēs arī lieli traktori, ar kuriem grūti pārvietoties pa rindstarpām. Nesen saimniecībā iegādāts Itālijas firmā “Antonio Carraro” ražotais traktors, ar ko saimnieks ir ļoti apmierināts. Sekmīgai vākšanai nepieciešami arī lielāki rindstarpu attālumi. Vācot ar šo kombainu, ieteicamais attālums ir 4 m. 

Saimniecībā no rudens avenēm visvairāk audzē šķirni ‘Polka’ un izmēģina arī jaunākas poļu šķirnes ‘Polonez’ un ‘Delniwa’. Visas trīs minētās šķirnes ir mēģināts vākt mehanizēti. Pēc saimnieka pieredzes ‘Polonez’ pēc mehanizētās vākšanas labāk saglabā ogu kvalitāti nekā citas šķirnes, jo ogas ir stingrākas, bet šķirnei ‘Delniwa’ novērots, ka, mehanizēti vācot, ogas vairāk sadrūp, lai gan iespējams tas bija tāpēc, ka vākšana bija veikta pēc salnām.

Nedaudz no citu valstu pieredzes

No mums tuvākām valstīm, diezgan daudz pētījumu par rudens aveņu piemērotību mehanizētai vākšanai veikti Baltkrievijā. Šeit, izvērtējot dažādas šķirnes, kā piemērotākās atzītas ‘Polka’, ‘Gerakl’ un ‘Zeva Herbsternt’, kurām mehanizēti varēja novākt 60-65% ogu. Pirmās divas lasīšanas reizes ogas vāktas ar
rokām, un kombains izmantots 3., 4., un 5. vākšanas reizē. Vākšanai izmantots kombains “JAREK 5”. Lielākie ražas zudumi avenēm veidojās, daļai ogu nobirstot zemēt, kā arī noraujoties negatavām ogām. Visvairāk nobirušo ogu bija šķirnei ‘Babje Ļeto’ (8%), bet visvairāk zaļo ogu norāvās šķirnei ‘Heritage’
(53%). Šai šķirnei bija arī vislielākie dzinumu bojājumi. Veikti arī ekonomiskie aprēķini un secināts, ka nelielām platībām (līdz 5 ha) mehanizētā ražas vākšana nav rentabla, jo mehanizēti vākto ogu realizācijas cena ir daudz zemāka nekā ar rokām vāktajām ogām, kā arī tādējādi tiek zaudēts diezgan liels ražas
apjoms. Pēc viņu aprēķiniem mehanizētā ražas vākšana varētu atmaksāties, platībām pārsniedzot 10 ha, bet ražīgākajām šķirnēm - ‘Polka’ un ‘Gerakl’, mehanizētā vākšana atmaksājas, arī audzējot 5 ha un vairāk.

Arī pētījumos Polijā kā viena no piemērotākajām mehanizētai vākšanai atzīmēta šķirne ‘Polka’. Izmantojot pilnas rindas vākšanas kombainu “NATALIA-V”, šķirnei ‘Polka’ mehanizēti varēja novākt 60- 80% ražas, bet šķirnei ‘Polana’ – 50-70%. Ogu nobirums uz zemes bija vidēji 1-5%. Vākšanas efektivitāti visvairāk ietekmēja ogu atdalīšanās vieglums no ziedgultnes, kas atkarīgs no šķirnes, un ogu gatavības pakāpes,
un kratītāju vibrācijas frekvences. Pētījuma veicēji norāda, ka, ja ogas atdalās vieglāk, tad kratītāju vibrācijas frekvenci var samazināt, kā rezultātā mazāk noraujas negatavās ogas.

Pētījumi sadarbības projekta ietvaros

2018. gada nogalē Latvijā ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) līdzfinansējumu tika uzsākts sadarbības projekts “Inovatīvi, ekonomiski pamatoti risinājumi ābeļu un aveņu ražošanas efektivitātes un augļu kvalitātes paaugstināšanai” (Nr.18-00-A01620-000025). Viena no projekta aktivitātēm ir veltīta rudens aveņu mehanizētajai vākšanai. Aktivitātē iesaistīti Dārzkopības institūta zinātnieki, LBTU (LLU) Augsnes un augu zinātņu institūts un z/s “Ziediņi” Augšdaugavas novadā. Projekta ietvaros zemnieku saimniecībā ierīkotajā rudens aveņu stādījumā tiek vērtētas mehanizētās vākšanas iespējas un dažādu šķirņu piemērotība mehanizētai vākšanai.

vaksana

Attēlā: Rudens aveņu stādījums z/s “Ziediņi”

Vērtētas trīs šķirnes: ‘Polka’, ‘Polonez’ un ‘Polana’. 2021. gadā ražas vākšanai tika izmēģināts kombains “JAREK 5”.

Avenes

Attēlā: Mehanizētai vākšanai saimniecībā “Ziediņi” vērtētās šķirnes – ‘Polka’, ‘Polana’ un ‘Polonez’

Pēc ražas vākšanas avenēm novēroti diezgan spēcīgi dzinumu, lapu un ogu bojājumi, iespējams, tāpēc, ka kombains bija bez papildu aprīkojuma avenēm, un līdz tam vairāk tika izmantots krūmogulāju vākšanai. Saimniecībā stādījumā izmantoti arī salīdzinoši tuvi rindstarpu attālumi – ap 3 m, kas mehanizētai vākšanai ir par šauru. No vērtētajām šķirnēm pēc mehanizētās vākšanas vismazāk dzinumu un lapu bojājumu bija šķirnei ‘Polka’, un tai kombains novāca gandrīz visas gatavās ogas, taču šai šķirnei diezgan daudz ogu norāvās ar visiem kātiņiem. Vismazākie ogu bojājumi pēc mehanizētās vākšanas bija šķirnei ‘Polonez’, bet tai bija vislielākie dzinumu bojājumi, jo tie bija gari un diezgan stipri noliekušies.

Vācot šo šķirni, diezgan daudz tika norautas ne tikai gatavās, bet arī zaļās ogas. Jāatzīmē, ka ‘Polonez’ raksturojas ar lielām, skaistām gaišas krāsas ogām, ar labu garšu, kas vairāk būtu ieteicamas realizācijai svaigam tirgum, nevis izmantošanai pārstrādei. Vissliktāk ar kombainu ogas tika novāktas šķirnei ‘Polana’, kurai daudz gatavo ogu palika uz dzinumiem.

2022. gadā ražas vākšanai tika izmēģināts kombains “AREK 3” (ražots “SFAMAZ – Jan Dziedzic”), kurš
uzrādīja ļoti zemu piemērotību rudens aveņu vākšanai, jo ļoti slikti pielieca aveņu dzinumus, vairāk tos
nolaužot. Salīdzinot pa šķirnēm, arī šogad vislabāk ogas ar kombainu tika novāktas šķirnei ‘Polka’, bet visvairāk dzinumu bojājumu bija šķirnei ‘Polonez’. Pētījumi vēl tiks turpināti nākamajā gadā, un noslēgumā tiks izstrādāti ieteikumi ogu mehanizētās vākšanas tehnoloģijas pilnveidošanai.

Arek

Attēlā: Izmēģinājums rudens aveņu mehanizētai vākšanai ar kombainu “AREK 3”

Avenes_1

Attēlā: Šķirne ‘Polonez’ veido garus dzinumus, kas stipri izliecas un apgrūtina mehanizēto vākšanu

Lapas

Attēlā: Šķirnei ‘Polka’ lielākā problēma audzēšanā ir augstā ieņēmība pret aveņu rūsu

projektu logo

avenes   /   rudens avenes   /   ražas vākšana   /   raža