Krūmcidoniju šķirne ‘Ada’
- Edīte Kaufmane Dārzkopības institūts
Krūms samērā liels, izplests, vidēji stāvs, pie lielākas ražas zari noliecas. Dzinumi aug strauji, tie ir bez ērkšķiem. Krūmam kļūstot vecākam, dzinumi jāretina un jāīsina. Ziemcietība, izturība pret lapu slimībām laba. Zied reizē ar vairumu genotipu, katru gadu bagātīgi. Atsevišķos gados daļēji pašauglīga, bet labākas ražas dod, apputeksnējoties ar citām šķirnēm vai vienlaicīgi ziedošiem sēklaudžiem.
Augļi nogatavojas augusta otrajā pusē, septembra sākumā, tie ir lieli, ļoti gludi, ovāli, tumši dzelteni, bieži ar izteikti sārtu vaidziņu, ļoti skaisti, samērā viendabīgi. Augļu vidējais svars 50-95 g (mazākas ražas gados pat virs 100 g). Vērtīgs bioķīmiskais sastāvs – ļoti augsts C vitamīna un kopējo skābju saturs, salīdzinoši mīksti augļi, kas atvieglo augļu griešanu sukādēm (skat. tabulu). Izturīgi pret augļu puvēm.
Pirmos augļus dod jau 1. gadā pēc stādīšanas, pēc tam samērā strauji kāpina ražu, līdz pat 4-6 kg no krūma. DI kolekcijas 14 gadīgā stādījumā (bez apūdeņošanas) 2024. gadā vidējā raža no krūma bija 5 kg. Savukārt 3-gadīgi krūmi devuši vidēji 3,1 kg ražu, kas ir labs rādītājs.
Vēl viena šīs šķirnes laba īpašība ir salīdzinoši maza pazīmju skaldīšanas nākamajās paaudzēs. To, ka ‘Adas’ sēklaudži ir samērā līdzīgi mātesaugam, bija konstatējuši daži audzētāji. Dobelē šobrīd aug šīs šķirnes mērķtiecīgi krustojumi, kā arī pašapputes sēklaudži. Pēc pirmajām ražām tas apstiprinās, jo, salīdzinot ar ‘Alfa’ sēklaudžiem, kas Latvijā plaši izplatījušies komercdārzos, ‘Adas’ pēcnācēji ir viendabīgāki un līdzīgāki mātesaugam.
Šķirnei nosaukumu devis krūmcidoniju kā augļauga selekcijas aizsācējs Latvijā un arī pasaulē Alberts Tīcs, un šīs šķirnes oficiāla reģistrācija un izplatīšana Latvijā un ārpus tās būs piemiņa šim izcilajam selekcionāram.
Krūmcidoniju šķirņu augļu kvalitatīvie rādītāji