Przejdź do treści
Zanda Briķe
Profesionālā dārzkopība / Nr.17 / 2022 / novembris

BioAgri kompostējamā plēve – ērtība bez kompromisiem

  • Zanda Briķe CleanLiving uzņēmuma vadītāja un BioAgri oficiālais izplatītājs Latvijā
Zemenes uz BioAgri plēves
Zemenes uz BioAgri plēves

Plastmasas un mikroplastmasas piesārņojums augsnē kļūst par milzu problēmu, kuras sekas visi mēs izjutīsim vēl ilgi. Piemēram, Eiropas Komisijas pasūtītajā Euronomia pētījumā ir secināts, ka 2019. gadā tika savākti tikai 63% no kopējiem ES radītajiem 722 000 tonnu lauksaimniecībā radītajiem plastmasas atkritumiem, kas nav iepakojums. Atlikušo 37% agroplastmasas atkritumu liktenis nav zināms – tie tiek, vai nu apglabāti augsnē vai arī sadedzināti. Pat, ja plastikas plēve tiek novākta no lauka sezonas beigās, tā tāpat, plīstot vietās, kur to pārklāj augsne, atstāj aiz sevis plastmasas piesārņojumu. Tādēļ vēl jo svarīgāk lauksaimniecībā un dārzkopībā ir meklēt ilgtspējīgus, efektīvus, bet vienlaikus dabai draudzīgus risinājumus. Manuprāt, biokompostējamā BioAgri plēve augsnes pārklāšanai ir tiešām labs risinājums mūsdienīgai saimniekošanai, saglabājot dabu un minimalizējot mūsu ekoloģisko pēdu nospiedumu.

Kas ir BioAgri plēve augsnes pārklāšanai?

BioAgri ir kompostējama un bioloģiski noārdāma plēve, kas neatstāj mikroplastmasu. Tā ir vienīgā kompostējamā plēve tirgū, kas ir oficiāli sertificēta ar “OK Biodegradable Soil” sertifikātu no starptautiskās sertifikācijas iestādes Vinçotte. Ok Biodegradable Soil sertifikācija garantē, ka 90% plēves mikroorganismu ietekmē augsnē sadalīsies 84 dienu laikā, neradot negatīvu ietekmi uz vidi. Pārpalikums sadalīsies atkarībā no ārējiem klimatiskajiem apstākļiem, piemēram, ziemas, kad mikroorganismu aktivitāte ir zemāka.

BioAgri kompostējamā plēve ir izgatavota no izejmateriāla, ko iegūst, izmantojot kukurūzas un citu sēklu cietes, celulozi, augu eļļas un to kombinācijas. Fermentācijas un citu ķīmisko procesu rezultātā iegūto dabīgo izejmateriālu sauc Materi-BI, to ražo Itālijas ražotnēs un iegūtās granulas pēc tam izmanto visā pasaulē BIO plastmasas produktu ražošanai (tajā skaitā arī norvēģu ražotājs BioBag). Plēves ražošanā izmantotie materiāli pilnībā atbilst nacionālo un starptautisko standartu prasībām par bioloģisko noārdīšanos un kompostējamību. BioAgri plēve ir sertificēta kā bioloģiski noārdāma un kompostējama saskaņā ar standartiem EN13432 un EN17033 kopā ar sertifikātu OK Biodegradable SOIL.

Sertifikāti ISO 14001; iso-9001; Mater-bi; OKbiodegradable_Soil; Seedling_compostable

sertifikāti

Šo plēvi drīkst izmantot bioloģiskajās lauksaimniecības sistēmās Latvijā. Rakstisku apstiprinājumu šobrīd esam saņēmuši no bioloģisko lauksaimniecību sertificēšanas uzņēmumiem: SIA “Sertifikācijas un testēšanas centrs” Priekuļos un Biedrība “Vides kvalitāte” Salaspilī.

Tā kā kompostējamā plēve ir iegūta no atjaunojamiem augu valsts izcelsmes avotiem, tās izejmateriāli sava dzīves cikla beigās atgriežas dabā un sadaloties pārvēršas par ogļskābo gāzi (CO2), ūdeni un biomasu jeb kompostu. Jāpiebilst, ka BioAgri plēve tiek ražota no kukurūzas, kas nesatur ĢMO, kā arī tā nesatur palmu eļļu. Turklāt plēves izejmateriāli nekonkurē ar pārtikas resursiem, jo tā tiek ražota no pārtikai nederīgās kukurūzas, tātad balanss tiek saglabāts.

Manuprāt, šis ir ārkārtīgi būtisks aspekts vides ekoloģijas kontekstā, jo tiek saglabāts veselīgs līdzsvars starp cilvēka iedarbību uz dabu un dabas tiesībām būt nepieķēzītai ar mikroplastmasu. Tas varbūt nav milzu solis, bet plastmasas plēves aizvietošana ar kompostējamu plēvi nenoliedzami ir solis tīrākas, veselīgākas pasaules virzienā, lai ne tikai mums, bet arī mūsu bērniem un mazmazbērniem tiek šī iespēja – dzīvot tīrā dabā un ēst veselīgu pārtiku.

Kādu kultūraugu audzēšanai piemērota kompostējamā plēve augsnes segšanai?

Šī plēve augsnes pārklāšanai ir ideāli piemērota izmantošanai lauksaimniecībā, ainavu veidošanā dārzos un publiskajos apstādījumos. Kompostējamo plēvi BioAgri var izmantot visām tām pašām kultūrām, kurām tiek izmantota parastās plastmasas plēves, agro plēves vai ģeotekstils. Tabulā skatāms piemērs, kādas kultūras, atbilstoši BioAgri plēves biezumam un plānotajam dzīves ciklam, ir audzējamas uz šīs kompostējamās plēves. 25-45 mkr biezo plēvi var izmantot 3-4 gadu periodam, 10 – 18 mkr biezu plēvi labāk izmantot viengadīgajiem kultūraugiem, bet 45 mkr plēvi var izmantot pat 4 gadīgiem kultūraugiem.

Kādas priekšrocības BioAgri kompostējamai plēvei?

BioAgri plēvei ir tādas pašas mehāniskās īpašības un to var pielietot tāpat kā tradicionālo plastmasas plēvi. To ir pierādījuši vairāk nekā 15 gadu ilgi pētījumi, izstrāde un praktiska lietošana lauksaimniecībā.

BioAgri priekšrocības ietver šādus aspektus:

  • to var ieklāt un perforēt ar to pašu iekārtu, ko izmanto tradicionālajai plastmasas plēvei;
  • nav augsnes piesārņojuma, nav plastmasas gabalu uzkrāšanās, nav mikroplastmasas;
  • pārklājot augsni ar plēvi, tā iesilst efektīvāk. Rezultātā sēklas dīgst ātrāk un augu attīstību neaizkavē zemas temperatūras pavasaros;
  • samazinās nezāļu izplatība, samazinās herbicīdu un pesticīdu lietošanas nepieciešamība;
  • saglabā mitrumu augsnē, samazina ūdens patēriņu;
  • aizsargā no lietus vai vēja izraisītas erozijas;
  • novērš augļu un dārzeņu, puķu tiešu saskari ar augsni;
  • nav liekas darbaspēka izmaksas par plēves novākšanu no lauka;
  • nav nepieciešama izvešana no lauka, dobes, apstādījumiem.

plēves kalpošanas ilgums

Klājot un audzējot BioAgri kompostējamā plēvē, jāņem vērā dabiskās plēves īpašības, kas var paātrināt tās sadalīšanos, tāpēc ir dažas nianses, kas jāievēro:

  • jānogaida vismaz 14 dienas pēc mēslošanas, lai kompostējamo plēvi uzklātu uz augsnes. Ja tiek mēslots ar organisko mēslojumu, tad jānogaida ilgāk;
  • pēc plēves uzklāšanas ļoti uzmanīgi var mēslot ar slāpekli vai kūtsmēslus saturošiem mēslošanas līdzekļiem, jo tie veicina ātrāku plēves noārdīšanos. Plēvi neietekmē mēslošana ar kāliju vai fosforu;
  • nav vēlams kāpt uz plēves, lai neradītu plēvē mikroplaisas, kas var paātrināt tās noārdīšanās procesu.

Par augu mēslošanu, lietojot BioAgri

Ja zemes mēslošanai tiek lietots organiskais mēslojums, piemēram, kūtsmēsli, tad plēvi augsnei drīkst uzklāt ne ātrāk kā pēc 21 dienas, pretējā gadījumā kūtsmēslos esošie mikroorganismi biodegradēs kompostējamo plēvi pirms plānotā termiņa beigām. Bet, ja tiek lietots sintētiskais veikalos nopērkamais mēslojums, tad šī mēslojuma izmantošana nekaitē plēvei un to var izmantot uz augiem to augšanas laikā. Ideāli, ja tajā var izmantot pilienlaistīšanas sistēmu caur irigācijas caurulēm.

Igaunijas un Itālijas zemnieki (kuri jau šobrīd lauksaimniecībā izmanto kompostējamo plēvi) apliecina, ka, ja zeme tiek mēslota ar fosforu vai kāliju, tas neatstāj nekādu ietekmi uz plēves kvalitāti tās lietošanas laikā. Savukārt, ja tiek izmantots slāpeklis, tas ietekmē plēves ātrāku sadalīšanos un lietotājiem ir jābūt uzmanīgiem, slāpeklis jāievieto augsnē pēc iespējas tuvāk augam. Tāpat pieredzē dalījās arī Igaunijas zemeņu audzētāji, kas lieto šo kompostējamo plēvi. Viņi iestrādā pirmajā gadā augsnē vairāk mēslojuma, lai tas pietiek diviem gadiem (papildus izmantojot pilienlaistīšanas iekārtas fosforam un kālijam), bet trešajā gadā zemeņu ceri ir tik biezi, ka nomāc nezāles, līdz ar to zemnieki trešajā gadā mēslojumu dod zemenēm caur lapām.

Sertificēta bionoārdīšanās un kompostējamība

Kompostējamās plēves ražošanai izstrādātie un izmantotie BioAgri materiāli pilnībā atbilst nacionālo un starptautisko standartu prasībām par bioloģisko noārdīšanos un kompostējamību. BioAgri plēve ir sertificēta kā bioloģiski noārdāma un kompostējama saskaņā ar EN13432 un ASTM D-6400 kopā ar OK biodegradable SOIL. BioAgri arī atbilst EN17033. Tikai ar atbilstošu sertifikāciju patērētājs var iegūt 100% garantiju, ka netiks zaļmaldināts un uz lauka neuzklās, piemēram, oksonoārdāmu plastmasu, kas sadalīsies saules staros daudzos smalkos mikroplastmasas gabaliņos.

Jāņem vērā, ka BioAgri plēves bionoārdīšanās un kompostēšanas laiks uz lauka ir atkarīgs no daudziem parametriem, piemēram, plēves biezuma, augsnes veida, laikapstākļiem, plēves spriegojuma jeb nostieptības un bojājumiem, kā arī augsnes apstrādes pēc ražas novākšanas.

Kā BioAgri vērtē Latvijas zemkopji?

BioAgri kompostējamā plēve Latvijā ir absolūts jaunums, un tikai kopš šā gada pavasara pieejama tirdzniecībā, tomēr jau daudzi zemnieki, lauksaimnieki un arī mazdārziņu īpašnieki šajā sezonā ir izmantojuši kompostējamo plēvi savos laukos. Audzētas ir dažādas kultūras – ķirbji, kabači, smiltsērkšķi, zemenes, dzērvenes, pupiņas, selerijas un mazdārziņos viss, kas citkārt prasa daudz rūpju un biežu ravēšanu. Īsumā raksturojot Latvijas zemkopju atsauksmes par BioAgri izmantošanu, tiek akcentēts izdevīgums, ērtums, līdzekļu un resursu ekonomija un, protams, lieliska alternatīva plastmasai, kas mūsu cilvēkiem ir ļoti svarīgi. Un tas nudien iedvesmo. Lūk tikai daži pieredzes stāsti un secinājumi pēc pirmās sezonas.

ZS “Stūri” saimniece Inguna Zukure, audzēja smilstērkšķus.

“Mēs parasti smiltsērkšķu stādījumā lietojām agrotīklu, bet šogad pamēģinājām izturīgāko kompostējamo plēvi BioAgri. Izvēlējos šo plēvi, jo tā kalpos trīs gadus, un tas ir pietiekams laika periods, lai smiltsērkšķi ieaugtos. Plēve nepieciešama, jo tā palīdz nodrošināt labākus apstākļus - augam nav konkurentu, ir tikai nezāle, kas ieaug nelielajā caurumiņā, bet apkārt smiltsērkšķim nezāles neaug, un tā ir daudz labāka iespēja jaunajam stādam ieaugties. Un, ja plēve dabīgā ceļā sadalīsies, tas būs ideāls risinājums mūsu gadījumā.”

ZS “Absolūts Ēd” saimnieki Ilze un Juris Lipski audzēja kāršu pupas, sviesta pupas un seleriju.

“Šī gada galvenais mērķis bija pārbaudīt atšķirību starp plēvi, kas ražota uz naftas bāzes un šo kompostējamo plēvi. Šobrīd mūs apmierina rezultāti, neredzu nekādu būtisku atšķirību starp abām plēvēm. Ieklājot kompostējamo plēvi, konstatējām, ka ieklāt to ir pat vieglāk par parasto plēvi, jo tā ir stipri elastīgāka. Sākumā baidījāmies uz tās uzkāpt, jo domājām, saplīsīs, bet redzam, ka varam pārvietoties pa vagām, staigājot pāri un plēvē pat pēdu nospiedumi nepaliek. Un vēl, kompostējamā plēve vējā nekustās, bet plastmasas plēve vējā plandās, tas var sabojāt mazo augu, kas tikko iestādīts zemē.

Augu stādīšanai izmantojam stobru, tāpēc plēvē paliek caurumi apmēram 5 cm diametrā. Ir jāsaprot, ka kāda nezāle pa šo caurumu tāpat izlīdīs, bet izravēt pāris nezāles prasa daudz mazāk darba nekā ravēt visu lauku. Novērojām, ka, izmantojot plēvi, augiem ir mazāka inficēties ar slimībām. Tagad, vasaras beigās, to ļoti labi var redzēt - vietās, kur ir nezāles, tur momentā ir sēņu izraisītas slimības - miltrasa un puve.

Izmantojot plastmasas plēvi, sezonas beigās to novākt pilnībā nav iespējams, jebkurā gadījumā paliks gabaliņi. Iespējams, atdalīsies viens, divi, trīs, četri gabali, tie paliks zemē un nesadalīsies. Ja parēķinām, tad divdesmit gadu laikā, šādi izmantojot zemi, tā būs pilna ar tādiem maziem gabaliņiem. Šie plastmasas gabali lēnām nonāk zemes virspusē, saule tos saēd un tie atkal nonāk zemē kā mikroplastmasa, un visa dzīvā radība zemē to uzņem.

Esam secinājuši, ka kompostējamā plēve BioAgri nodrošina tieši tādu pašu funkciju kā uz naftas bāzes gatavotās plēves. Turklāt šī plēve ir videi draudzīga un, ja sezonas beigās tā nav jānovāc, bet es to varu iestrādāt zemē, tad sanāk ieekonomēt uz darba izmaksām, un man ir tīra sirdsapziņa, ka es nepiesārņoju dabu.”

Saimnieks Dāvis Rudzītis audzēja zemenes, arbūzus un melones.

“BioAgri plēvē šogad aug zemenes – ‘Sonata’ un ‘Malvīne’ un vēl mēs eksperimentējam ar melonēm un arbūziem. Tā kā ikdienā paši piekopjam dzīvesveidu, kura pamatā ir lietot bioloģisko pārtiku, tad šogad, sākot nodarboties ar lauksaimniecību, domājām, ka noteikti ir jābūt arī dabai draudzīgiem risinājumiem, ko izmantot lauksaimniecībā, kas veicinātu dabas saudzēšanu.

Šogad esam ieklājuši daudzgadīgo kompostējamo plēvi, kas paredzēta izmantošanai trīs līdz četrus gadus. Visticamāk, plēvi iestrādāsim zemē tad, kad mums būs jāmaina zemeņu stādi, tad arī zemeņu mūžs būs noildzis. Iestrādes process notiks visam kopā, esam veiksmīgi to saplānojuši.

Pieredze ar bioplēvēm šobrīd ir vienkārši izcila. Vide, kurā mēs izmantojam plēvi, ir diezgan nezāļu agresīva, jo mēs sākām izmantot pavisam neskartu vidi, uzfrēzējām un uzlikām plēvi. Mēs, protams, jūtam, ka šur tur nezāles grib spraukties ārā, bet lielākoties plēve tomēr spēj tās noturēt. Vēl šī kompostējamā plēve BioAgri ir salīdzinoši izturīga. Zinu, ka nedrīkst kāpt virsū uz plēves, bet esam to mēģinājuši, un tā spēj noturēt kaut kādu masu. Plēve ļoti labi notur mitrumu un siltumu. Siltums noturas tieši augsnē zem plēves, un tas veicina labvēlīgu augšanu attiecīgajiem kultūraugiem.

Izmantojot šo plēvi, mēs augu mēslošanai lietojam tikai biohumusu. Mūsuprāt tas ir veiksmīgākais sadarbības partneris ar kompostējamo plēvi, kam nevajadzētu radīt nekādas sekas. Es noteikti visiem iesaku izmantot vai vienkārši izmēģināt BioAgri plēves, lai pārliecinātos par to, ka arī šāds produkts, kura uzdevums ir pašam pārstrādāties, var radīt tieši tos pašus efektus kā parastās plēves, kurām ir daudz vairāk mīnusu un nepieciešams lielāks darbs, lai pēc tam to pārstrādātu. Un, protams, tas ir arī jautājums par piesārņojumu dabā, bioplēves ir tās, kas vienkārši parūpējas par sevi, un mums nav lieks darbiņš,” stāsta Dāvis Rudzītis, jaunais saimnieks.

Aija Alksne, mazdārziņā audzēja ķiplokus, sīpolus, pupas, gladiolas, asteres, lauvmutītes, samtenes un runkuļus.

“Ir labi, daudz mazāk jāravē! Ja saka, ka laiks ir nauda, tad noteikti plēve atmaksājas, jo nav tik daudz jāravē. Visus darbus daru es pati, tāpēc, lai ieklātu kompostējamo plēvi BioAgri, paņēmu divas metāla kastes, metāla stieni, uzmaucu uz tā virsū plēvi, un vilku no viena vagas gala uz otru galu.

Sevišķi priecīga šajā sezonā esmu par burkāniem. Neatceros arī, kad cūku pupas būtu bijušas tik skaistas - saziedējušas no apakšas līdz augšai. Iespējams, ka tās tik lielas izaugušas ir tāpēc, ka zem plēves saglabājas mitrums - tauriņziežiem patīk mitra zeme. Visādā ziņā ļoti labi viss aug un nekad man nav tik tīrs dārzs bijis.

Es domāju, ka, lietojot šo plēvi savā dārzā, es atstāju arī daudz mazāku ekoloģisko pēdu, nekā tad, ja es lietotu parasto plastmasas plēvi.”

ZS “Pilskalni” saimnieks Roberts Emīls Lindemanis, audzēja kabačus un gurķus.

“Uz plēves mēs parasti audzējām tikai gurķus, bet šogad izdomājām, ka varētu pamēģināt arī kabaci izaudzēt. Man patīk, ka kabacis novākšanas laikā jau ir uz plēves, jo tas ir ļoti jutīgs un, augot uz zemes, tas ātri saskrāpējas un paliek vizuāli nepievilcīgs. Turklāt, augot uz plēves, kabacis ir arī vieglāk ieraugāms. Nenovācot kabaci laicīgi, tas pāraug, bet pāraugušu to vairs nevar notirgot.

Līdzšinējā pieredze ar plēves izmantošanu ir bijusi ļoti laba. Nezinu, ko saka kabacis, bet es saku visu to labāko. Plēve ieklājas forši, kabacis aug griezdamies, man patīk! Esmu ļoti apmierināts, ka rudenī mums nebūs nepieciešamas papildus darba rokas, lai plēvi novāktu no lauka.

Kā kompostējamā plēve pārstrādāsies augsnē, mēs manīsim tikai rudenī un nākamajā gadā. Šobrīd esam novērojuši, ka plēve ir staipīgāka, bet es nezinu, vai tas ir liels pluss. Ja plēve ir staipīgāka, tā ir arī plīstoša, tāda jutīgāka un dzīvniekiem vieglāk tajā izdurt caurumus.

Cenas ziņā kompostējamā plēve BioAgri ir konkurētspējīga. Sākumā domājām, vai varēsim atļauties to uzklāt mūsu nepieciešamajam daudzumam, jo platība mums ir diezgan liela, bet, saņemot piedāvājumu, sapratām, ka cena mums ir pieņemama.

Es noteikti ieteiktu bioloģisko plēvi arī citiem. Manuprāt, tas ir liels ieguvums gan lauksaimniekiem, gan pašiem augiem, dārzeņiem augšanas procesā. Kompostējamā plēve atvieglo darbu un izmaksas ir līdzīgas citiem produktiem. Es viennozīmīgi iesaku un, protams, arī turpmākos gadus pats turpināšu izmantot kompostējamo plēvi BioAgri.”

Liena Muceniece, audzēja ķirbjus un veica pētījumu par siltumu un mitrumu zem plēves.

“Atklāti sakot, par kompostējamo plēvi sākumā biju skeptiska. Es saprotu, ka augsne ir dzīvs organisms, un tāpēc ļoti uzmanīgi skatos  uz plēvi, ko vēl nepazīstu. Šobrīd domāju, ka to pilnībā zemē neiestrādāšu, bet vākšu no lauka nost. Atstāšu tikai nelielu gabaliņu, lai pamēģinātu un paskatītos, kas ar to notiks nākamajā gadā.

Argumenti, kāpēc es paņēmu kompostējamo plēvi BioAgri, ir resursu jautājums - cilvēciskie resursi, kuri trūkst un finansiālie, kas samazina produkta pašizmaksu. Ķirbja pašizmaksa ir mazāka, izmantojot plēvi, nekā ar rokām ravējot milzīgu lauku.

Zem plēves neliku apakšā laistīšanas sistēmu, bet interesanti liekas tas, ka plēve kaut kādā veidā iegūst augsnes formu, un, laistot dārzu ar šļūteni, ūdens atrod ceļu pie auga.

Novēroju, ka šajā pavasarī, kas bija izteikti vēss, tie ķirbji, kas bija iestādīti bioplēvē, saņēma krietni lielāku siltumu, līdz ar to augs varēja uzreiz augt. Augs, kas audzis uz BioAgri plēves ļoti, ļoti atšķīrās no tā auga, kas bija audzis bez plēves. Kompostējamā plēve iedeva augam mitrumu un siltumu, un tas varēja uzņemt barības vielas. Zem plēves labi strādāja mikroorganismi un visi augšanas procesi bija daudz straujāki nekā tiem, kas bija bez plēves. Bio plēve deva ļoti lielu efektu pašam augam, atlika tikai to nodrošināt ar barības vielām.

Mēslošanai izmantoju atšķaidītu vircu (uz 10 litriem ūdens viens litrs vircas). Lietojot to ļoti piesardzīgi, plēve netika saēsta.

Skatoties pēc krāsām var redzēt, ka ēdiens ķirbjiem ir pieticis, jo lapas vēl līdz šim brīdim ir ļoti spilgti zaļas. Tātad slāpeklis ķirbim ir pietiekoši, tas jūtās ļoti labi. Pie šī rezultāta, kas ir šogad, es viennozīmīgi plēvi izmantošu arī turpmāk.”

ZS “Saimnieki”, Kristaps Zariņš, audzēja salātus un dažādus ķirbjaugus.

“Mūsu apjoms ir diezgan neliels, ķirbju lauks ir apmēram 0.3 ha platībā. Kamēr ķirbji ir maziņi, tiem daudz ir nepieciešama saule, siltums. Tas patīk arī nezālēm, kas arī ātri aug. Ir svarīgi ļaut stādiem nostabilizēties, izaugt lieliem, un tad tie var nomākt nezāles, bet, ja nezāles pāraug stādus, tur nekāda raža neizaug.

Šogad esam ieklājuši apmēram divus kilometrus ar kompostējamo plēvi BioAgri. 500 metru ruļļus paņēmām izmēģināšanai, tad skatīsimies, kā būs, kā plēve uzvedīsies, kā rudenī to varēs iestrādāt augsnē.

Plēve ir no kompostējama materiāla, kas ir dabai draudzīgāka nekā no industriālās plastmasas izgatavotā plēve. Vēl šai plēvei ir lieliska īpašība, ka tā vējā necilājas un stādiņi ir pasargāti no berzēšanās pret plēvi atšķirībā no tā, kā tas notiek ar parasto plastmasas, kur reizēm augi pat vispār zem plēves pazuda. BioAgri plēve tā nedara. Tā labāk pieguļ zemei un stādiņi, man šķiet, jūtas labi.”

Bioloģiskā ZS „Stūrīši” Inguna Knodze, audzēja mazos un cepamķirbjus.

“Saimniecībā audzējam daudzgadīgās ziemcietes un ķirbjus - mazos ķirbīšus un cepamķirbīšus. Pats galvenais ieguvums, izmantojot kompostējamo plēvi BioAgri, ir tas, ka plēve aizsargā no nezālēm. Līdz ar to mums ir mazāk laika jāpavada uz lauka ravējot. Mēs esam izvērtējuši - ja ir jāalgo strādnieks, kurš ravē, tad plēvē tiešām ir liels atspaids. Un ķirbjaugam kompostējamā plēve patīk - labāka raža, tīrāki augļi.

Man patika, ka kompostējamā plēve BioAgri labi ieklājās. To klājām, noliekot sagatavotās dobes galā un izrullējot to uz vagas. Šādi plēvi ieklāt bija ļoti ērti. Caurumus plēvē mēs negriezām pēc norādītās instrukcijas, bet mēģinājām iecirst plēvē ar lāpstu. Un ir labi! Sākumā baidījāmies plēvei kāpt virsū, jo likās, ka tā ir tik plāna, ka neizturēs, bet patiesībā tā ir pietiekoši elastīga.

Priecājamies, ka kompostējamo plēvi varēsim ieart zemē, un mums tā nebūs jāvāc nost no lauka - tās ir mazākas izmaksas, tie ir līdzekļi, kurus izdosies ieekonomēt.

Es uzskatu, ka saimniekot bioloģiski ir dzīvesveids. Vienmēr esam domājuši, ka plastmasa nav labākais izejmateriāls, jo polimēri traki piesārņo pasauli, tāpēc mēs esam priecīgi, ka ir šāda kompostējamā plēve. Ceram, ka arī citi to novērtēs.”

Latvijas Valsts meži Kalsnavas arborētums, dendroloģe Liene Opincāne, audzēja lielogu dzērvenes.

“Šogad trīsgadīgo kompostējamo plēvi BioAgri izmantojām lielogu dzērveņu audzēšanā. BioAgri plēve palīdz noturēt mitrumu, kas ir nepieciešams dzērvenēm, un aizkavē nezāļu augšanu, kamēr šīs ogas kārtīgi ieaugsies. Manuprāt, plēve ir ļoti piemērota arī dekoratīvajos stādījumos, jo pirmajos gados plēve palīdz tiem ieaugt, aizturot nezāles, bet vēlāk plēve augiem vairs nav nepieciešama. Šeit mēs audzējam Amerikas lielogu dzērveņu šķirnes, mums ir Latvijā selekcionētas un Amerikas šķirnes, un mēs šeit izmantojām četrgadīgo BioAgri plēvi.

Dzērvenei vajag skābu kūdru un mitrumu, bet kūdra ļoti ātri izžūst, tāpēc izlēmām par BioAgri plēvi, jo nevaram laistīt tik bieži, kā būtu vēlams. Plēve palīdz noturēt pastāvīgu mitrumu, un tas ir tas, kas vajadzīgs.

Mēs esam tāds kā paraugdārzs, cenšamies iet līdzi laikam, uzzināt par jaunumiem, iespējām nozarē. Par BioAgri uzzinājām no semināriem pavasarī. Tā kā mums plānā bija Amerikas lielogu dzērveņu kolekcijas atjaunošana, tad izdomājām izmantot šo kompostējamo plēvi.

Mums ogām apakšā ir krietni daudz kūdras - tieši tā, kā dzērvenēm patīk. Kārtīgi salaistījām, ieklājām plēvi, griezām caurumiņus, stādījām stādus. Grūtākais bija nostiprināt plēvi, jo kūdrā naglu neiedzīsi. Lai nostiprinātu, kūdru bērām arī mazliet pa virsu, lai vējš to plēvi nenopūš. Manuprāt, BioAgri ir tiešām labs risinājums dekoratīvajiem stādījumiem, kur pirmajos gados, kamēr krūmiņi maziņi, par tiem parūpēties, bet, kad būs jau paaugušies, plēve jau būs sadalījusies. Trīsgadīgā plēve šādiem stādījumiem ļoti piemērota. Tā palīdz noturēt nezāles, kas sākotnēji ir ļoti svarīgi. Turklāt stādījumi ir vieglāk kopjami.”

Online informatīvie semināri par BioAgri plēvi un tās izmantošanu.

Arī šoruden, tāpat kā pavasarī, uzsākot kompostējamās BioAgri plēves izplatīšanu Latvijā, organizēsim vairākus seminārus, kuros varēs gan uzzināt visu par BioAgri kompostējamo plēvi, gan arī uzdot jautājumus. Semināri notiks Zoom platformā, tie būs bez maksas. Plašāka informācija, datumi un pieteikšanās anketas atradīsiet šeit.

Kontakti saziņai:
Tālrunis: +371 270 17 197 (zvani, sms vai WhatsApp ziņas)
e-pasts: bioagri@cleanliving.lv
Sūti ziņu Facebook, Instagram @cleanliving.lv