Kurpnieku ogas – aveņu audzētāju pieredzes stāsts
- Ieva Kalniņa, Sarmīte Strautiņa Dārzkopības institūts
Ja saimniecībai nav lielas zemes platības, tad labs risinājums ir nodarboties ar augļkopību, t.sk. aveņu audzēšanu. Audzējot avenes, īpaši rudens avenes, tuneļos var ogas ievākt ilgāk un iegūt kvalitatīvāku ražu. No saimniecībā izmēģinātajām šķirnēm piemērotākās audzēšanai tuneļos ir ‘Joan J’ un ‘Kweli’. Svarīgākie kritēriji, izvēloties rudens aveņu šķirnes, ir: 1) ogu ienākšanās sākums, lai ražas vākšanas gaitā strauji nesamazinās ogu lielums; 2) stingras ogas, kas ļauj pēc nolasīšanas tās uzglabāt ilgāk. Piemēram, šķirnei ‘Violeta’ ogas ir ļoti garšīgas, bet pārāk mīkstas. Savukārt šķirnei ‘Grandeur’ strauji samazinās ogu lielums jau pēc pirmajām vākšanas reizēm.
Grāmata par Paulu Sukatnieku “Dvietes nesaprastais ģēnijs”
- Monta Krista Jansone Dārzkopības institūts
Šī gada 28. septembrī Ilūkstes Kultūras un mākslas centrā notika vēsturnieces Aijas Piļkas grāmatas “Dvietes nesaprastais ģēnijs” atklāšanas pasākums. Grāmatā autore ir aprakstījusi P. Sukatnieka dzīves gājumu, darba gaitas, kā arī Dvietes pagasta dabas bagātības. Lai uzzinātu vairāk par grāmatas tapšanu un nozīmi Latvijas dārzkopībā, sarunājos ar vairākiem tās veidošanā iesaistītiem cilvēkiem.
Arbūzu šķirņu izvērtējums atklātā lauka audzēšanas apstākļos Latvijā
- Monta Krista Jansone Dārzkopības institūts
Mūsdienās arbūzi ir plaši kultivēts kultūraugs dažādās pasaules valstīs. Latvija nekad nav uzskatīta par īpaši piemērotu arbūzu audzēšanai, jo veģetācijas sezona ir samērā īsa, salīdzinot ar citiem reģioniem, kuros arbūzi ir pamata kultūraugs. Tomēr Latvijā aizvien lielāku popularitāti iegūst arbūzu audzēšana atklātā laukā. Ja kādreiz bija izteikti apgalvojumi, ka arbūzus Latvijas apstākļos var izaudzēt tikai segtajās platībās – siltumnīcās vai lecektīs – tad šobrīd jau to var uzskatīt par novecojušu uzskatu. Ar katru gadu Latvijā palielinās platības, kur ne tikai amatieru līmenī, bet arī profesionāli lauka apstākļos audzē arbūzus. Taču ļoti liela daļa arbūzu audzētāju ar to nodarbojas hobija līmenī.
Urbānās dārzkopības daudzveidība
- Solvita Zeipiņa Dārzkopības institūts
Šā gada maijā Bukarestē norisinājās ISHS organizēts Eiropas dārzkopības kongress. Urbānās dārzkopības sekcijā tika apskatīts ļoti dažāds tēmu klāsts, no vertikālās dārzkopības līdz stādījumu plānošanai, kas ietver pilsētu apzaļumošanu, lai pilsētvidi padarītu zaļāku un estētiskāku. Sekcijas ietvaros tika apmeklēta liekākā mikrozaļumu ražotne Dienvidaustrumeiropā.